АКТУАЛНО

 

Политическата инициатива „Синя София“ се регистрира за участие в изборите под името „КОД (ДДД-Д3, БДФ)“. Регистрацията се подкрепя и от Радикалдемократическа партия (РДП), БЗНС - София, Българска нова демокрация, НДСВ, Съюз на репресираните, Съюз на свободните демократи, Атлантически съвет.

 

Избирателите в София ще имат възможност да гласуват с един и същ номер на бюлетината - „89“ - за проф. Вили Лилков - за кмет на София, за общински съветници на „Синя София“, за районни кметове на „Синя София“.

 

 

Разумният избор на радикалдемократите в София за кмет на столицата е проф. Вили Лилков - заради неговата биография на учен, политик и демократ. Но има още една причина да гласуваме за проф. Вили Лилков. Той е поел първа глътка въздух в особено значимия за РДП Видински край. Там, където Найчо Цанов е положил основите на Радикалдемократическата партия (РДП) и е формулирал девиза на поколения радикалдемократи: „Народът е господар в страната си“. Тук е мястото да припомним, че едни от най-добрите години за развитието на Видин се свързват с годините, когато местният общински съвет е доминиран от тамошните съпартийци на своя именит съгражданин Найчо Цанов.

 

В годините след Първата световна война, особен принос имат кметовете на Видин от РДП - д-р Асен Цанов и Никифор Недев. Д-р Асен Цанов е първият видински кмет с висше образование, племенник на Найчо Цанов, доктор по право, завършил престижния Хайделбергски университет, а Никифор Недев е един от стожерите на радикалдемократите в града, дългогодишен общински съветник и помощник-кмет.

Наред с грижите на общината по изхранването на градското население и възстановяването на градския живот в следвоенните условия, вниманието на градоначалниците се съсредоточава върху електрифицирането на града. Именно то, както и откритата през 1923 г. жп връзка със София и страната, спомагат за икономическия подем на Видин. Обновяват се машините и съоръженията на съществуващите отпреди спиртна фабрика „Бдин". Основно е ремонтирана съществуващата от 1897 г. парна валцова мелница, обновена е керамичната фабрика за тухли и цигли. Създадени са ред нови предприятия. През 1922 г. заработва валцовата дизел-моторна мелница, построена е тютюневата фабрика „Загорка", отваря врати фабриката за емайлирани изделия и перлата на видинската индустрия - фабриката за порцеланови изделия.

 

Затова, отчитайки политическия опит на проф. Вили Лилков и работата му като общински съветник в продължение на 4 последователни мандата, в т.ч. и два мандата като заместник-председател на Столичния общински съвет, сме убедени, че няма как той да не е наследил от своите известни земляци стремежа за едно демократично и иновативно управление на най-голямата община в България, в името на превръщането на София в един красив и удобен за живеене европейски град.

 

 

В листата за общински съветници ние, столичните радикалдемократи, разпознаваме Иван Сотиров (преференциално гласуване с № 103) - демократ, антикомунист, с богат опит в политиката - народен представител от парламентарната група на СДС в XXXVII ОНС и от парламентарната група на ОДС в XL ОНС, както и в управлението на Столична община: бивш кмет на район Средец и заместник-кмет на Столична община.

 

Захари Петров - председател на РДП

Днес, във времето на световна криза, единството на демократичните сили за обединяване на разумните, мислещи хора у нас е нужно повече от всякога Печат
Написано от Димитър Попов   

 

 

Ние, членовете на традиционната българска Радикалдемократическа партия, се гордеем с делата на нашите предшественици в борбата за свобода и демокрация. Радикалдемократите сме приемници и продължители на една 116-годишната история, свързана с реализацията на идеи в името на просперитета на България. Оставайки верни на традициите, ще отстояваме принципите за свобода, народовластие, сигурност и справедливост.


Убедени сме, че политическата система у нас трябва да се изгражда на основата на демократични принципи, отстоявани от легитимни политически субекти. Те са нужни, за да бъдат генератор на идеи за управление, да станат среда за израстване на управленски кадри и първоначален филтър при всеки избор, както и да носят политическата отговорност за всяко управленско решение.


Оставаме верни на принципите на конституционализма. Ние сме за равнопоставеност на всички при избора на централни и местни органи на властта и за представители в институциите в Европа, така, както е записано във върховния закон у нас. В този смисъл сме против налагането на всякакви изкуствени прегради и ограничения пред политическите партии, които комерсиализират и компрометират изборния процес. Те не само са антиконституционни, но са израз на балканската хитрост на съвременните бизнес играчи в политиката за подмяна на сопите, краденето на бюлетини и състезанието с предизвестени участници.


В дългогодишната си история ние сме виждали непрекъснат стремеж на спечелилите парламентарни избори да наложат тоталната си власт – и всички те са завършвали с провал.


Изминаха повече от 15 години от избора на България да стане член на НАТО и ЕС и по този начин да се откъсне от колониалната зависимост от Русия. Избор, постигнат с пълно съгласие на всички политически партии и многократно подкрепян косвено в изборите за парламент.


За съжаление, през последвалите години определени политически кръгове, често свързани с чужди интереси, непрекъснато поставят под съмнение външнополитическия курс на страната. В шумната си пропаганда те забравят да посочат нещо твърде съществено, а именно: Каква е предлаганата от тях алтернатива? Какви ще бъдат последствията за икономиката и националната сигурност на България и дали резултатът няма да бъде връщане на нашето общество към отношения, които бяха отречени не толкова отдавна като тоталитарна диктатура?


В момента световният мир е поставен пред най-голямата си заплаха след Втората световна война. Една държава, която не блести с икономиката си, но притежава голяма армия, има териториални претенции към всичките си съседи и открито заплашва света с ядреното си оръжие. Русия нападна непредизвикано Украйна, но неочаквано получи острата реакция на обединилия се демократичен свят. И вместо това предизвикателство да предизвика обединение на политическите партии у нас и остро осъждане на агресията, в България се развихри невиждана проруска пропаганда. В резултат в българското общество се появи разлом, където емоциите загърбиха разума и идеята за приоритета на националните интереси.


Войната предизвика продоволствена криза и инфлация в целия свят. Но у нас кризата бе „надградена“ от некадърното управление на четворната коалиция, съставена от идеологически несъвместими (ако въобще може да се говори за идеология) партньори.


С неумелата вътрешна и двойствената външна политика, на карта е поставено бъдещето на страната.


Днес, във времето на световна криза, единството на демократичните сили за обединяване на разумните, мислещи хора у нас е нужно повече от всякога. Ние обаче приемаме партньорството единствено и само като равноправен диалог, с цел постигане на по-добри резултати в управлението, в икономиката и във всички сфери на обществения живот. Заявяваме, че в този смисъл ще търсим не това, което ни разделя, а това което ни обединява в принципите, вижданията и платформите.


Ние разбираме, че днес пред нашето общество има задачи, които изискват стратегически решения, чийто хоризонт е с десетилетия напред. Затова в поредица от дискусии с политическите ни партньори, с експерти и представители на гражданския сектор, ще конкретизираме нашата програма с конкретни изводи и ще ги предложим на нашите партньори за изграждане на общи позиции.


Ние предлагаме единение. България го изисква!


Захари Петров, председател на РДП


София, 15 юли 2022 г.